Zdrowe wakacje cz.I

zdrowe wakacje-blog dzieckoizdrowie

Podróżujemy coraz częściej, coraz dalej, coraz śmielej. Minęły czasy, kiedy jedynym realnym celem podróży był nasz polski Bałtyk lub wycieczka w góry. Świat stoi dla nas otworem. Mamy coraz większą świadomość i chęć poznawania odległych zakątków.

Jestem ogromnym zwolennikiem podróży. Zwiedziłam wiele odległych, egzotycznych zakątków świata. Pasję podróżowania pragnę również zaszczepić w swojej córeczce. Właśnie obecnie doświadczamy wspólnie wrażeń w trakcie ekscytującej podróży po Tajlandii:)

zdrowe wakacje- blog dzieckoizdrowie

Zainspirowana tym miejscem postanowiłam stworzyć cykl postów pod wspólnym głównym tytułem-”zdrowe wakacje”.

Jako pediatra świadoma jestem zagrożeń i zawsze powtarzam- przed podróżą trzeba się bardzo dobrze przygotować.

W postach tych będą porady jak przygotować się do podróży, w szczególności tych odległych i egzotycznych, by zminimalizować ryzyko zachorowania. Będzie post o szczepieniach przed podróżą, będzie o profilaktyce wobec chorób, na które nie mamy dostępnych szczepień, będzie o tak popularnej “klęsce faraona”, czyli biegunce podróżnych, będzie o komarach i wielu innych zdrowotnych zagadnieniach.

Kwestie apteczki, w jaką warto się zaopatrzyć jadąc na wakacje (w szczególności te poza kurortami) omówiłam dokładnie w innym moim poście: Apteczka na wakacje

Zdecydowanie warto przed zaplanowaniem odległego wyjazdu skorzystać z porady specjalisty w poradni chorób tropikalnych lub odwiedzić centrum medycyny podróży. Ja postaram się przybliżyć Wam ten ważny zdrowotny temat tutaj.

Zaopatrzeni w tę wiedzę, będziecie mogli świadomie podjąć dyskusję z lekarzem przed wyjazdem, wykonać zalecane szczepienia, skompletować apteczkę czy spakować inne, pomocne rekwizyty. A wszystko to po to, by z radością i spokojem spędzić wymarzony urlop w gronie swojej rodziny.


Często pytają mnie pacjenci, którzy planują wybrać się z dziećmi na odległe, często egzotyczne wakacje- na co mogą zachorować?

Odpowiadam zawsze: zachorować można na te same choroby co u nas, PLUS inne choroby, występujące endemicznie na danym terenie, a nieobecne w naszym klimacie.

zdrowe wakacje- blog dzieckoizdrowie

Warto zawsze pomyśleć również o tych chorobach, na które narażeni jesteśmy w naszym kraju. Mogą one bowiem dopaść nas również na wakacjach. Mało kto pamięta np. o grypie. Przebieg grypy może być ciężki i obarczony groźnymi powikłaniami, a w najłagodniejszej opcji może zepsuć nam urlop wysoką gorączką i złym samopoczuciem. Warto więc przed wyjazdem rozważyć szczepienie przeciw grypie. O grypie i możliwej profilaktyce pisałam już w innym moim poście: Grypa szaleje

Zdecydowanie częściej myślimy jednak o chorobach zakaźnych, które w naszym klimacie nie występują, brzmią one egzotycznie i budzą duży postrach. I słusznie.

Wobec wielu z nich można się zabezpieczyć szczepieniami, wobec innych niestety takiej profilaktyki nie mamy. W kolejnym poście omówię dokładnie szczepienia jakie warto (a czasem trzeba) wykonać przed odległymi podróżami.

Warto mieć również wiedzę, jakie działania podjąć, by ochronić się przed chorobami, na które niestety szczepionek nie ma. O malarii słyszał każdy, o zdecydowanie częściej występującej Dendze, mało kto. Obie choroby przenoszone są przez komary i na żadną z nich nie mamy szczepionek. Jednak pewne działania profilaktyczne możemy podjąć. Poruszę tę kwestię w jednym z kolejnych postów tego cyklu.

zdrowe wakacje- blog dzeickoizdrowie

Oczywiście jeśli planujesz podróż z dzieckiem, zawsze powinieneś mieć na uwadze, że pewne rejony świata, nawet jeśli są niezmiernie kuszące, mogą być ogromnym zagrożeniem zdrowotnym dla dzieci i należy ich unikać.

Musimy być świadomi, iż pewne szczepionki mają ograniczenia wiekowe i niemożliwe jest zabezpieczenie dzieci (np. szczepionka przeciw żółtej febrze zarejestrowana jest powyżej 9 miesiąca życia, a przeciwko durowi brzusznemu powyżej 2 roku życia). Również dostępna profilaktyka przeciwmalaryczna jest niedostępna dla tak małych dzieci lub obarczona zbyt dużą ilością działań ubocznych.

Dlatego też WHO zdecydowanie odradza podróże z niemowlętami i małymi dziećmi w rejony występowania żółtej gorączki czy malarii.

Zawsze warto zapoznać się z sytuacją zagrożeń epidemiologicznych danego rejonu.

Wybór dokładnego miejsca podróży jest niezmiernie istotny. I nie kierujmy się w tym względzie promocyjną ceną biletów lotniczych czy aktualną pogodą. Kwestie zagrożeń zdrowotnych powinny być priorytetem. Jeśli nie masz możliwości porozmawiać z doświadczonym lekarzem w tym temacie, skorzystaj z wiarygodnych źródeł.

W tym miejscu mogę polecić informacje zamieszczone na stronach Światowej Organizacji Zdrowia (World Health Organization, WHO), Centrum Kontroli Chorób w Atlancie (Centers for Disease Control and Prevention, CDC), Głównego Inspektora Sanitarnego (GIS), Instytutu Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni.


Już wkrótce, w kolejnej części cyklu “Zdrowe wakacje“ napiszę dla Was o szczepieniach przed podróżą. Już teraz gorąco zapraszam:)

 

 

I już teraz zapraszam do śledzenia moich kolejnych postów.
Zachęcam też do pozostawiania komentarzy.
Jeśli macie jakieś pomysły, sugestie co do kolejnych postów- piszcie śmiało:)

 

 

* Treści zawarte w blogu mają funkcję edukacyjną i nie mogą zastąpić osobistego kontaktu z lekarzem.