Apteczka na wakacje

Apteczka-na-wakacje-blog.jpg

Wiele już razy otrzymałam maila lub sms-a z wakacji od spanikowanych rodziców moich małych pacjentów. Nieraz dzwonili oni do mnie z odległych zakątków świata. I nie był to kontakt z wakacyjnymi pozdrowieniami (choć i kartki wakacyjne też otrzymuję!:)- był to kontakt z prośbą o pomoc. Bo zachorowało im dziecko, bo zachorowali oni sami, bo trudno dostać się lokalnie do doktora, bo apteki za daleko, bo leków nie mają, bo leki niezrozumiałe, bo nie wiedzą co robić...

Bardzo często przychodzą też do mnie zatroskani rodzice, często w ogromnym pośpiechu przedwyjazdowym, z pilnym pytaniem: “pani doktor, jakie leki zabrać?”

Proponuję jednak, by do tematu podejść spokojnie i nie zostawiać spraw zdrowotnych na sam koniec.

Zawsze uczulam: niezależnie od miejsca, które wybieramy na wakacje, czy będzie to Kołobrzeg, czy odległe Malediwy, zawsze musimy się do podróży przygotować. Pomyślmy o zdrowiu swoim i swoich bliskich. Przygotujmy się odpowiedzialnie. Spakujmy oprócz japonek i bikini- również i apteczkę.

Drogi Rodzicu-potraktuj ten post jako lekturę obowiązkową w czasie przygotowań do wakacji. Pomyśl, że zabierając ze sobą dobrze zaopatrzoną apteczkę, zabierasz ze sobą spokój i bezpieczeństwo- dla siebie i swoich bliskich.

Wydrukuj więc poniższą listę, powieś na lodówce co najmniej tydzień przed wyjazdem i na spokojnie zaopatrz się w niezbędne medyczne środki

Na wypadek bólu/gorączki:

-Ibuprofen oraz Paracetamol (jeden z nich w postaci czopków-na wypadek wymiotów czy niemożności podania małemu dziecku leku doustnie)

Na wypadek reakcji alergicznej:

(np. po pokąsaniu przez owady, alergii na posiłki, pokrzywki skórnej itp)

Leki doustne:

-Przeciwalergiczne/antyhistaminowe: sugeruję zabrać krople Fenistil (dostępne bez recepty)-można je podać dzieciom już od 1 mż. Jeśli dziecko dużo starsze lub dorośli- tabletki Zyrtec, Klemastynę, Klarytynę, Xyzal, Aerius lub inne

-Jeśli pacjent ma dodatni wywiad alergiczny i miewał w przeszłości ciężkie reakcje alergiczne- koniecznie należy zabrać sterydy doustne- np. Encorton (na receptę)

-Jeśli pacjent przebył wstrząs anafilaktyczny- konieczna ampułkostrzykawka z adrenaliną ( ale o tym to już na pewno rodzic jest doskonale poinformowany i przeuczony)

Leki miejscowe:

-Żel miejscowy na reakcje skórne np. po pokąsaniu przez owady- np. Fenistil

-Silniejszy nieco preparat miejscowy, na reakcje skórne bardziej nasilone- sterydowy np. Hydrocortyzon 1%

-Jeśli pacjent miewał bardzo nasilone reakcje skórne np. po pokąsaniu przez meszki itp, lub jest spore ryzyko zadrapań i nadkażeń- aerosol ze sterydem i antybiotykiem, np. Oxycort lub Dexapolcort N (na receptę)

Na wypadek infekcji żołądkowo-jelitowej:

-Probiotyki- i tutaj ważna uwaga! Jeśli wyjeżdżamy w tereny odległe, gdzie ryzyko ostrej infekcji brzusznej jest większe, sugeruję by probiotyki zażywać już około tygodnia przed wyjazdem oraz przez cały pobyt na wakacjach

-Elektrolity w saszetkach- na wypadek odwodnienia, gwałtownych wymiotów czy ostrej biegunki.

W razie problemów z dostępnościa wody i niemożnością rozpuszczenia preparatów w saszetkach w trakcie podróży, polecam zakupić gotowy produkt -Orsalit Drink (w smaku nawet akceptowalny przez dzieci:)

-Smektę- na wypadek ostrej biegunki lub Hidrasec w saszetkach (ten na receptę)

-No-spę- w razie skurczowych bólów brzucha

-W przypadku wyjazdu do krajów o wysokim ryzyku biegunek bakteryjnych (np.Egipt, Indie itp)- sugeruję zabrać antybiotyk Xifaksan oraz Bactrim lub łagodniejszy Nifuroksazyd (to już po konsultacji z lekarzem)

Na wypadek zapalenia spojówek:

-Sól fizjologiczna w ampułkach lub krople z kwasem hialuronowym

-Krople z antybiotykiem w razie ropnego zapalenia spojówek np. Biodacyna, Floxal, Tobrex (na receptę)

Na wypadek zapalenia ucha środkowego:

-Krople douszne Dicortineff (na receptę)

Na wypadek infekcji dróg oddechowych:

-Kaszel mokry- lek wykrztuśny w syropie lub kroplach dla dzieci (np. Flegamina w kroplach), dla dorosłych tabletki np. Flegamina, ACC, Erdomed

-Kaszel suchy- dla małych dzieci Sinecod w kroplach, dla starszych tabletki np. Acodin

-Katar- woda morska w aerosolu oraz Nasivin soft lub Sudafed HA-w odpowiednim stężeniu dla wieku dziecka

-Ból gardła- aerosol np. T.verde lub Uniben

-Jeśli dziecko cierpi na astmę alergiczną, nawracające obturacje oskrzeli, lub zapalenia krtani- koniecznie zabierz ze sobą inhalator i odpowiednie leki wziewne (to ustal już ze swoim pediatrą)

-W sytuacji trudnego dostępu do opieki medycznej sugeruję zawsze zabrać antybiotyk: Amoksycylinę (np. Amotaks lub Duomox) oraz Azytromycynę (np. Sumamed) i omówić ze swoim lekarzem wskazania do podania oraz dawkowanie

Na wypadek infekcji dróg moczowych:

Niektóre osoby maja tendencję do częstych infekcji dróg moczowych, w szczególności na wakacjach. Sugeruję zaopatrzyć się więc w następujące leki:

-Furaginum w tbl. ewentualnie Monural w saszetce jako jednorazowa dawka ( ten na rec.)

Na obrażenia skóry:

-Materiały opatrunkowe: plastry, bandaże, sterylne gaziki

-Do dezynfekcji ran: woda utleniona np. w tubce, Oktenisept w aerosolu lub jednorazowe gaziki do dezynfekcji, np. Leko

-Opatrunek w sprayu np. Akutol lub Flamozil- polecam w szczególności w przypadku chęci korzystania z kąpieli morskich czy basenów itp.

-Maść z antybiotykiem, w przypadku nadkażonych zmian skórnych- np. dostępny w saszetkach Tribiotic

-Altacet w żelu na obrzęki pourazowe

-Clotrimazol w maści na wypadek zmian grzybiczych okolic dróg rodnych lub okolicy pieluszkowej u dzieci

-W przypadku poparzeń np.słonecznych- Panthenol w aerosolu, na poważniejsze oparzenia maść Argosulfan (na receptę)

Środki przeciw owadom:

-W zależności gdzie się udajemy i czy jest to strefa malaryczna. Jeśli jedziemy w tereny bezpieczne- wystarczą ogólnie dostępne preparaty apteczne dostosowane do wieku dziecka

-Jeśli wybieramy się w strefy tropikalne- zalecam preparat Mugga ( stężenie DEET 9,5% już powyżej 2 rż)

-Zabierz moskitierę- ona przydaje się nie tylko w strefach tropikalnych

Choroba lokomocyjna:

Jeśli Twoje dziecko miewa chorobę lokomocyjną, miej na uwadze, że w wakacje możesz sporo się przemieszczać, a nawet pływać statkiem, co wyzwala bardzo ostre objawy- zabierz lek:

-po 6 rż możesz podać Dimenhydrat np. Aviomarin, dla młodszych dzieci jakiś preparat z imbirem, np. Lokomotiv lub Aviomarin Natural (nie mylić z Aviomarinem, który w składzie ma dimenhydrat).


Pamiętajmy też o zabraniu kremów z filtrem UV (dla dzieci faktor 50) oraz środków dezynfekujących, np. dłonie w podróży (żele takie są ogólnie dostępne).

Oczywiście pamiętajmy o zabraniu leków, które zażywane są na stałe lub te, które zaleci Wam lekarz przed konkretna podróżą.

IMG_5464 (2).jpg

Drogi Czytelniku, mam nadzieję, że dzięki dobrze zaopatrzonej apteczce, Twoja podróż wakacyjna przebiegnie komfortowo i bezstresowo.

Życzę Ci, byś nie musiał korzystać z jej zawartości w sytuacji nagłej choroby Twojej lub Twojego Dziecka. Jednak będąc przygotowanym, nawet w sytuacji kryzysu- będziesz mógł skutecznie zaradzić i... cieszyć się dalszym wypoczynkiem:)

 

 

 

I już teraz zapraszam do śledzenia moich kolejnych postów.
Zachęcam też do pozostawiania komentarzy.
Jeśli macie jakieś pomysły, sugestie co do kolejnych postów- piszcie śmiało:)

 

 

* Nazwy handlowe leków są przeze mnie jedynie sugerowane, zawsze możesz zakupić odpowiednik o tym samym lub podobnym składzie. 

* Treści zawarte w blogu mają funkcję edukacyjną i nie mogą zastąpić osobistego kontaktu z lekarzem.