Ogórek wrogiem pomidora

ogórek wrogiem pomidora-blog dzieckoizdrowie

Sezon mamy cudny, warzywno- owocowy! Mój ulubiony:) Świeże, pyszne, soczyste pomidory, chrupiące ogórki, rzodkiewki i sałaty. Nic tylko kupować i jeść- od rana do wieczora:) Zachęcam wszystkich- bomba witaminowa w czystej, polskiej, wakacyjnej postaci:) 

Ale czy zastanawiałeś się kiedyś nad wpływem ogórka na inne warzywa? Czy łączysz często na kanapce lub w sałatkach surowego ogórka z pomidorem lub papryką?

Zapamiętaj- świeży ogórek to wróg papryki i pomidora!

Ogórek zawiera bowiem enzym askorbinazę, który rozkłada witaminę C (czyli kwas askorbinowy) i sprawia, że traci ona swoje właściwości.

Ogórek doszczętnie zabija witaminę C zawartą w pomidorach, papryce czy natce pietruszki (oraz innych owocach i warzywach bogatych w tę witaminę).

Zwróćmy uwagę, że ogórek kiszony czy konserwowy traci już enzym askorbinazę i nie neutralizuje witaminy C.

Witamina C jest dla nas bardzo ważna. Bierze udział w syntezie kolagenu, karnityny, niektórych hormonów, w przemianie aminokwasów, we wchłanianiu żelaza, w metaboliźmie tłuszczów, w niszczeniu wolnych rodników. Ogólnie mówiąc- witamina C jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Jej brak poza zaburzeniami wielu przemian metabolicznych objawiać się może nasilonym krwawieniem z dziąseł, zaburzeniem krzepnięcia i tworzeniem wybroczyn, pękaniem ust, anemią, bólami mięśniowymi czy ogólnym osłabieniem.

Dlatego tak ważne jest dostarczanie witaminy C w pożywieniu. Człowiek nie potrafi jej bowiem syntetyzować. 

Zapotrzebowanie dziennie tej witaminy jest zmienne w zależności od płci, wieku czy stylu życia. Wzrasta ono pod wpływem stresu czy u osób palących papierosy.

Możemy określić, iż osoba dorosła powinna dziennie spożywać 1mg /kg masy ciała, a dzieci 2mg/kg.

Najwięcej witaminy C znajdziemy w: czerwonej papryce, natce pietruszki, pomidorach (względnie najmniej, ale jednak), cytrusach, kiwi, czarnej porzeczce.

Wniosek mamy prosty- nie łączymy na kanapce świeżego ogórka z papryką czy pomidorem. Nie robimy musów warzywnych  z surowym ogórkiem, pietruszką i kiwi. Ogórek w mizerii jak najbardziej, jednak nie w połączeniu z warzywami bogatymi w witaminę C.

Jeśli jednak nie wyobrażasz sobie kanapki z pomidorem bez towarzyszącego mu chrupiącego ogórka (rozumiem, bo połączenie tych smaków jest wspaniałe), spożyj witaminę C w innej postaci. Możesz też skropić warzywa octem balsamicznym, ten nieco neutralizuje enzym niszczacy witaminę C zawarty w ogórku.

 

Drogi Czytelniku, mam nadzieję, że powyższy post zwiększył Twoją kulinarną świadomość i teraz z jeszcze większą radością będziesz zajadać sie pysznymi warzywami, z ogromną ilością wartości odżywczych i witaminy C :)

ogórek wrogiem pomidora- blog dzieckoizdrowie


I już teraz zapraszam do śledzenia moich kolejnych postów.
Zachęcam też do pozostawiania komentarzy.
Jeśli macie jakieś pomysły, sugestie co do kolejnych postów- piszcie śmiało:)