Czyste ząbki to szczęśliwe ząbki

szczęśliwe ząbki

Jako pediatra, często z przerażeniem obserwuję stan zębów moich małych pacjentów. Próchnica u 3-latków i to w kilku nawet ząbkach, to niestety nie rzadkość. Nie wspomnę o stanie uzębienia dzieci starszych. Z czego to wynika? Często z zaniedbań higienicznych, często z nieprawidłowych nawyków żywieniowych, a często też i z niewiedzy rodziców. Dlatego zdecydowałam się napisać ten post. Chcę, byś uświadomił sobie Drogi Rodzicu, jak istotny masz wpływ na stan zdrowia zębów Twojego dziecka.

Specyfika próchnicy u dzieci

Przebieg próchnicy w zębach mlecznych potrafi przebiegać w sposób piorunujący. Nierzadko bardzo szybko dochodzi do zainfekowania nie tylko szkliwa i zębiny, ale i miazgi czy nerwu zęba. Zęby mleczne bardzo często dotknięte są też tzw. próchnicą kwitnącą lub butelkową.

Próchnica butelkowa dotyka około 15% niemowląt i małych dzieci do 3 rż.


Próchnica, niestety bardzo częsta u dzieci

U prawie 65% 3-latków stwierdza się próchnicę zębów mlecznych i zazwyczaj dotyczy ona 3-4 zębów ( ze wszystkich 20 zębów mlecznych). Próchnicę obserwujemy u ponad 75% 6-latków i u ponad 85% 7-latków.

Młodzież 18-letnia w 94% ma próchnicę zębów stałych i średnio około 7 zębów z próchnicą, spośród 32 zębów stałych w tym wieku.

Niestety te przykre statystyki obserwuję na co dzień w swojej praktyce lekarskiej.


Jak zminimalizować ryzyko rozwoju próchnicy u dzieci?

Rozwój próchnicy zależy od wielu czynników. Nieodpowiednie nawyki żywieniowe i nieprawidłowa higiena jamy ustnej to główne jej przyczyny.

Spójrz, co możesz zrobić by ograniczyć ryzyko rozwoju próchnicy u swoich Dzieci:

Ogranicz spożywanie pokarmów zawierających cukry proste, które są pożywką dla bakterii niszczących szkliwo zębów

Nagminne podawanie dzieciom słodyczy, soków, przekąsek oblepiających zęby, dosładzanych posiłków to jeden z głównych czynników generujących próchnicę u Twojego dziecka.

Jestem doskonale świadoma, jak trudno w dzisiejszych czasach jest konsekwentnie proponować tylko wodę do picia i odmawiać dzieciom słodkich posiłków czy przekąsek. Nawet jeśli wprowadzasz takie nawyki w swoim domu, to zawsze znajdzie się “dobra babcia lub ciocia”, która poczęstuje cukierkiem, czy da ciastko zamiast obiadu.

Co możesz zrobić? Bądź konsekwentny, ograniczaj słodycze, słodkie przekaski, dosładzane napoje, a jeśli Twoje dziecko zje coś słodkiego, wyrób nawyk przepijania słodkiego wodą.

Jeśli to możliwe ogranicz podawanie butelki z mlekiem przed snem i w trakcie nocy

Głównym czynnikiem rozwoju próchnicy butelkowej jest właśnie przedłużone karmienie smoczkiem i zasypianie z butelką. Podobne działanie próchnicotwórcze mają również kubeczki z ustnikiem lub butelki ze smoczkiem, z którymi to dziecko potrafi chodzić całe dnie, popijając dodatkowo słodkim sokiem czy dosładzanym mlekiem.

Miej na uwadze, że w nocy wydzielanie śliny jest mniejsze oraz mniejsze jest jej ochronne działanie neutralizujące kwasy, które niszczą szczególnie delikatne szkliwo zębów mlecznych.

Nawet jeśli karmisz swoje dziecko w nocy, próbuj przepajać je wodą. Nie dawaj też dziecku w ciągu dnia butelki lub kubeczka ze słodkim napojem w celu popijania. Taka praktyka naraża delikatne ząbki dziecka na bardzo szybki rozwój próchnicy.

Zadbaj o stan zdrowia swojego uzębienia, nie oblizuj smoczków i łyżeczek

Zapamiętaj- próchnica to choroba zakaźna. Mama (lub inny opiekun), całując dziecko, oblizując smoczek czy łyżeczkę (każda mama to robi, prawda?:) może zarazić swoje dziecko, u którego ząbki dopiero się wyrzynają. Bakterie próchnicotwórcze z łatwością mogą się bowiem przenieść do buzi dziecka.

Zadbaj o prawidłową higienę jamy ustnej dziecka

I tutaj pojawia się bardzo ważna kwestia- jak myć ząbki?

AdobeStock_107735834.jpg
  • Zęby myjemy minimum 2 x dziennie, po śniadaniu i po kolacji przed snem, od czasu pojawienia się pierwszego ząbka.
  • Do 8 rż zęby dziecka powinni szczotkować rodzice, a następnie zabieg ten nadzorować. Bardzo dobrze jest oswajać dziecko ze szczoteczką. Pozwólmy dziecku samemu nieudolnie szczotkować ząbki:) Jednak zawsze kończmy mycie dokładnym osobistym wyszczotkowaniem.
  • Po oczyszczeniu zębów należy zawsze wypluwać pastę, a nie płukać jamy ustnej wodą.
    Ta uwaga zaskoczy pewnie większość dorosłych. Sama od dziecka płukałam usta wodą po wyszczotkowaniu zębów. Czy i Ty nie masz takich nawyków wyrobionych od dziecka?
  • Zęby myjemy pastą z fluorem, o odpowiednim stężeniu dla wieku.

I tutaj bardzo ważna uwaga:

-Od 6 do 36mż używamy pasty z zawartością fluoru 1000 ppm nakładając śladową ilość pasty (wystarczy posmarowanie pastą końcówki włókien szczoteczki).

-Od 3 do 6rż używamy pasty z zawartością fluoru 1000 ppm ale nakładamy ilość pasty wielkości ziarna groszku

-Powyżej 6rż używamy pasty z zawartością fluoru 1450 ppm i nakładamy długość około 1-2cm

Sama długo szukałam pasty do zębów z zawartością fluoru 1000 ppm. I jak się okazało, nie jest to takie proste! Jedynie Colgate smile i Colodent to pasty, które zawierają ilość fluoru zgodne z aktualnymi rekomendacjami dla dzieci. Na rynku dostępnych jest mnóstwo pięknych, kolorowych past dedykowanych dla dzieci w różnym wieku. Niestety zawartość fluoru często nie jest zgodna z zaleceniami dla poszczególnego wieku. Przed zakupem pasty dla swojego dziecka, zwróć więc proszę uwagę na jej skład.

  • Powyżej 3rż można używać szczoteczek elektrycznych do mycia zębów. Szczoteczki soniczne z miękkim włosiem mogą stosować również dzieci w wieku 0–3 lat.

Osobiście przetestowałam na swojej córeczce wiele różnych szczoteczek. Te manualne, niestety w moim odczuciu nie oczyszczały ząbków dokładnie, a córka bardzo szybko się zniechęcała. Od kiedy zakupiłam szczoteczkę soniczną jakość mycia ząbków znacznie wzrosła. Lila chętnie myje ząbki, a ja śpię spokojnie, bo wiem, że ząbki są dokładnie oczyszczone. Z czystym sumieniem polecam i swoim pacjentom ten typ szczoteczki dla dzieci najmłodszych.

  • Miej też na uwadzę, że higienę jamy ustnej powinieneś rozpocząć jeszcze przed wyrżnięciem się pierwszych ząbków Twojego Dziecka. Możesz używać silikonowej nakładki na palec w celu oczyszczania dziąseł i języka.

Nie zaniedbuj kontroli stomatologicznych

Często pytają mnie rodzice moich pacjentów: kiedy udać się z dzieckiem do stomatologa po raz pierwszy?

Zawsze radzę, żeby pierwsza wizyta była w miarę możliwości nie z konieczności, a dla przyjemności dziecka. Potraktujmy więc pierwszą wizytę stomatologiczną jako adaptację, zaznajomienie się naszego dziecka z gabinetem i “lekarzem od ząbków”. Niektórzy zalecają, by pierwszą wizytę odbyć po pojawieniu się pierwszych ząbków. Ja sugeruję, by udać się na wizytę adaptacyjną do stomatologa po skończeniu 1 roku życia, kiedy dziecko ma już kilka pierwszych ząbków, kojarzy wiele faktów i sporo już rozumie. Oczywiście wcześniej wizyta może być koniecznością, jeśli pediatra w ocenie ząbków dostrzega jakieś nieprawidłowości.

Stomatolog może zasugerować lakierowanie zębów u Twojego Dziecka, czyli nałożenie lakieru fluorkowego na ząbki, w celu ochrony zębiny przed rozwojem próchnicy. Uważa się, że zabiegi takie są skuteczną i bezpieczną metoda zapobiegania chorobie próchnicowej. Lakier fluorkowy może być stosowany bez ograniczeń wiekowych, tj. również u dzieci poniżej 6. roku życia. Lakierowanie zębów należy wykonywać regularnie, 2 razy w roku u dzieci, u których stwierdzono umiarkowane ryzyko próchnicy i 4 razy w roku w przypadku stwierdzenia dużego ryzyka rozwoju choroby.

Kwestię tę sugeruję omówić ze stomatologiem już w trakcie pierwszej wizyty ze swoim dzieckiem.

 

Drogi Rodzicu, mam świadomość, że regularne mycie zębów Twojego Dziecka może napotykać na jego opór, jak i Twoje zniechęcenie. Walka z niemowlęciem, które nie pozwala sobie szczotkować zębów jest bardzo trudna. Postaraj się dawać mu przykład, szczotkujcie ząbki razem, cieszcie się tą chwilą i tłumaczcie.

20170924_123948.jpg

Ja swojej córeczce wciąż powtarzam, że musimy uszczęśliwić ząbki, bo czyste ząbki to szczęśliwe ząbki. Nie wiem czy ten argument ją przekonał, czy bardziej mój upór i konsekwencja, ale obecnie rytuał mycia zębów jest przyjemną codziennością.

I tego też życzę Tobie Drogi Rodzicu: radości z mycia/uszczęśliwiania dziecięcych ząbków :) 

 

 

 

I już teraz zapraszam do śledzenia moich kolejnych postów.
Zachęcam też do pozostawiania komentarzy.
Jeśli macie jakieś pomysły, sugestie co do kolejnych postów- piszcie śmiało:)